Výběr projektů pro veřejnou správu, developery, firmy i privátní osoby

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

2. místo v otevřené architektonické soutěži Modernistickou architekturu hvězdárny vnímáme jako hodnotu, která zůstane zachována. Jednoduché racionální uspořádání hmoty budovy s přídavnými věžemi je výchozím bodem návrhu. Kompozici doplňujeme o novou věž s pozorovatelnou, o jednopodlažní přístavbu, která rozšiřuje a doplňuje vstupní a výstavní prostory, a o venkovní auditorium s pozorovací terasou a přístupem do zahrady.

Obnova trafostanice

Na kopci zvaný Kozí Horka nad Vyškovem stála po dlouhé roky nevyužívaná trafostanice. Vystavěna byla v období druhé světové války Wehrmachtem. Ozbrojené síly Velkoněmecké říše převzaly vedle ležící rozsáhlý vojenský areál a hned od roku 1939 pokračovaly v jeho rozšiřování. Vojenská trafostanice patřila mezi první inovace. Vliv tehdejší říšské architektury je patrný z formátu plných cihel nosného zdiva. Při rekonstrukci byly rovněž nalezeny keramické obklady s říšskými orlicemi.

Obytný soubor Vyškov

Lokalita v okrajové části Vyškova nabízí rozmanitou nabídku bydlení v bytech a rodinných domech různých velikostí. Bydlení blízko přírody, přesto s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností v okolí. Bonusem navíc jsou výhledy na krajinu Drahanské vrchoviny.

Fotbalový stadion Prostějov

Současné fotbalové hřiště města Prostějov je spíš vesnického charakteru. Záměrem města je vytvořit fotbalovému týmu a fanouškům kvalitnější prostředí, čemu by měly odpovídat i prostory fotbalového hřiště a jeho zázemí. S ohledem na rozsáhlost přestavby je vhodné vytvořit podmínky odpovídající požadavkům na prvoligové stadiony. Návrh tedy odráží tyto skutečnosti, jeho cílem je vytvořit přiměřené prostředí pro aktuální úroveň fotbalových soutěží a zároveň umožnit další rozvoj pro soutěže vyšší.

Kulturní dům Olšany

Olšanská hospoda na návsi se sálem sloužila po desetiletí jako zázemí pro kulturní vyžití obyvatel. Byla také jedním z míst natáčení legendárního filmu Věry Chytilové Dědictví. 

Polyfunkční dům Cejl

Lokalita, která byla dlouhou dobu považována za problémovou, se velmi rychle mění před očima. Perspektivní poloha v rámci města se stala předpokladem pro rozvoj zejména obytné zástavby. Zájem investorů i obyvatel je vidět na množství realizovaných a fungujících projektů v okolí.

Železniční stanice Nymburk

Návrhem jsme začlenili vytíženou železniční stanici zpátky do města a vytvořili adekvátní a srozumitelné prostředí s hlavním důrazem na obyvatele, kteří budou místo užívat. Přístavba nové odbavovací haly na sebe poutá přiměřenou pozornost a zároveň se s respektem dotýká historicky hodnotné části stanice, od které přebrala hlavní úkol – postarat se o cestujícího. Veřejný prostor před budovou jsme definovali hlavními přístupy z města a orientovali do něj všechny služby nádraží, aby vzniklo bezpečné místo pro setkávání a pobývání. Významnou část prostoru před budovou tvoří i autobusové nádraží navázané na podchod železniční stanice a park se zachovanými vzrostlými stromy.

Parkovací dům Vyškov

Parkovací dům vznikne na místě původního parkoviště v těsné blízkosti centra Vyškova a zacelí tak prázdné místo v urbanistické struktuře. Společně s okolními budovami dům vymezuje venkovní prostory (náměstí a ulice) a současně zachovává důležité průhledy a trasy pohybu chodců. Parkování je navrženo v jednom podzemním podlaží, třech nadzemních podlažích a na střeše objektu. Dům pojme celkem 355 aut a 7 motocyklů. V parteru přístupném z náměstí se nachází menší komerční jednotky.

Sídlo společnosti JIMI

Výrobní a průmyslový areál situovaný blízko vlakového nádraží ve Vyškově původně sloužil ke zpracování a skladování obilí. Tomu odpovídá charakter území, kterému dominují velká sila. Od doby výstavby areálu se však změnily technologie menší doplňkové stavby prvotně využívané jako administrativa, dílny a zázemí ztratily své využití. Do původně samostatně fungujícího areálu odděleného od okolní městské struktury se postupně dostávají noví investoři.

Administrativní budova Cejl

Navrhujeme stavbu, která zacelí jednu z proluk rozlámané jižní hrany ulice. Dům patří do města a sebevědomě se k němu hlásí. Celkově stavba působí jako racionální, solidní dům pro administrativu, doplněný o obchodní parter a dva mezonetové byty. Jednoduché hmoty stavby respektují okolí. Obchodní parter komunikuje s ulicí, rastr kancelářských pracovišť je propsán na racionální fasádu a velká okna ustoupených pater pod střechou nabízejí dvěma velkým bytům výhledy na Brno.

Viladomy za cihelnou

Dostali jsme příležitost navázat na náš projekt dvojdomů v Ivančicích. Použili jsme podobné principy i podobnou hmotu, ale vzhled domů jsme odlišili. Tímto i jinou velikostí a uspořádáním bytů cílí odlišný investor na jinou skupinu klientů.

Terminál JIH

Průmyslová zóna za Pardubickým nádražím je jedním z mála míst, kudy je možné pěší propojení jinak železnicí vzájemně odříznutých částí města. Za tímto účelem město nedávno postavilo lávku zpřístupňující jak obě strany města, tak i železniční nástupiště a autobusové nádraží. V návaznosti na lávku je navržena budova Terminálu, která svou parkovací kapacitou podstatně odlehčí dopravu kolem nádraží a zároveň nabídne zázemí pro cestující a řidiče MHD, která má u budovy konečnou zastávku.

Bytové domy Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou je příjemné malé město nedaleko Olomouce. Zejména jeho okrajové části navazující na přilehlé plochy zeleně jsou dobrým místem pro bydlení. Nově vznikající čtvrť tak nabízí jak přírodu v okolí, tak i dostupnost do centra i okolních větších měst.

Horní Brána, Český Krumlov

Města a jejich složitý, nikdy nekončící vývoj, vytvářejí komplexní a komplikované řetězce vztahů. Tyto vztahy tvoří složitý, lidskou myslí těžko uchopitelný organismus. V otázkách současného vývoje a zahušťování měst se do pozornosti dostávají místa ukrytá za hranicemi turisticky a kapacitně vytížených center. Tato místa přitom mají potenciál stát se neméně významnou součástí celistvého města.

Nádraží Vyškov

Od šedesátých let se plocha nádraží postupně rozšiřovala až do dnešního stavu. Zázemí cestujících však zůstalo nezměněno. Hlavním problémem celého prostoru je tedy především nízký komfort pro cestující. Celkovému obrazu nádraží nepřispívají ani rozlehlé asfaltové plochy a provizorní stánky s občerstvením.

Klubovna Cejl

Součástí areálu, ve kterém sídlí i společnost LAPLAN, byl i nevyužívaný skladovací objekt, který v minulosti sloužil kromě jiného i jako internát. Za dobu své životnosti si prošel velkým množstvím úprav a přestaveb, v současnosti se už uvažuje o jeho odstranění a nahrazení novou výstavbou. Do té doby bude ale ještě sloužit jako klubovna a rozšíření pracovní kapacity společnosti LAPLAN. Jedním z hlavních cílů při tvorbě nového prostoru bylo zachování silného ducha místa, který je spojený s bohatou industriální minulostí této části města.

Kancelář Cejl

Bývalé průmyslové areály v těsné blízkosti historického jádra Brna postupně ztratily své využití a místo výroby tady začíná převládat funkce komerční. Nové stavby i rekonstruované stávající budovy jsou využívány převážně jako kanceláře. Stejný osud postihl i bývalou garáž v areálu na ulici Cejl, která poskytla nové sídlo společnosti LAPLAN.

Bytový dům Bubeníčkova

Dvorní přístavba bytového domu, který je součástí blokové zástavby, je nevyužívaná a vykazuje natolik závažné stavebně technické poruchy, že není ekonomicky výhodné ji zachraňovat. Místo ní je navržena nová dvoupodlažní přístavba, jejíž materiálové a hmotové řešení připomíná řešení menších vnitroblokových objektů.

Rodinný dům Pustiměř

Návrh interiéru rodinného domu v Pustiměři se zabývá zejména hlavním obytným prostorem tvořeným kuchyní a obývacím pokojem s krbem. Prostor je převýšený přes dvě podlaží, což mu dodává vzdušnost a odkrytá konstrukce krovu umocňuje vesnickou.

Sídlo Euronářadí

Předmětem projektu bylo vypracování dokumentace k novostavbě haly společnosti Euro Nářadí s.r.o. ve spolupráci s Ing. arch. Radkem Sládečkem. Stavba se nachází na okraji stávajícího průmyslového areálu, na pomezí města Rousínova a obce Komořany. V hale se spojuje jak funkce skladovací a distribuční, tak i administrativní a reprezentativní.

Jízdárna Kladruby nad Labem

Navržená jízdárna doplňuje areál Střední školy koní a jezdectví, který byl v Kladrubech nad Labem vybudován v roce 1978. Areál má parkovou úpravu a jeho centrální část je vymezena budovou školy, bytovým domem a internátem. Jízdárna navazuje na hmotu školy a uzavírá prostor z jižní strany. Společný předprostor budov je upraven a rozšířen. Stáje jsou orientovány směrem k pastvinám.

Dům v krajině

Sad na kraji vesnice skloněný k jihu, výhled na klidné horizonty hlubokých lesů Drahanské vrchoviny a domy sousedů až pod hranou svahu – prostředí, které má blíže ke krajině než k sídlu. Pro takové místo není dům, který má vysokou sedlovou střechu a leží uvnitř pozemku adekvátní odpovědí. Dlouhá stavba s vodorovnými liniemi má stejný směr, jako horizonty popředí i pozadí a přirozeně splývá se svým okolím.

Rodinný dům Ivančice

Stavba se skládá ze dvou jednoduchých hmot. Obytná část domu je jednopodlažní s podkrovím a sedlovou střechou a společně s přízemní garáží vymezují a přirozeně oddělují soukromou část zahrady od vstupních a provozních prostorů orientovaných do ulice.

Vstup na sportoviště Havířov

V areálu městské sportovní haly v Havířově se nachází venkovní sportoviště bez dostatečného zázemí. Zároveň chybí reprezentativní vstup pro diváky sportovních utkání. Vstup z ulice Mánesova umožní přístup diváků přímo nad tribunou rugbyového hřiště. Bude sloužit jak pro vstup diváků, tak i sportovců z domácích i hostujících týmů.

Podolí

Z pohledu historie vzniklo Náměstí (jak místní říkají návsi) poměrně nedávno. Spíše než místo pro setkávání lidí je využíváno jako parkoviště a obratiště. Místo má potenciál stát se živým centrem obce. Významné stavby jako kostel a školu doplňujeme o obecní dům a stodolu – prázdnou stavbu, která dostane každý den jinou náplň. Náves nové domy vymezují jako jasný, přehledný prostor tradičního tvaru. Omezením silnic vzniká příležitost pro běžné aktivity ve veřejném prostoru. Věříme, že lidé budou mít důvod do středu obce jít a trávit tam svůj čas společně.

Sídliště Hylváty

Sídliště Hylváty (Ústí nad Orlicí) vznikalo stejně jako mnoho jiných českých panelových sídlišť ve 2. polovině 20. století. Idea bydlení v zeleni, podle níž výstavba sídlišť probíhala, je dodnes velmi ceněná. Velký podíl vegetace a volného prostoru společně s protékající řekou Třebovkou přispívají samy o sobě ke kvalitě místa. Veřejná prostranství, zvláště na sídlištích, kde je jejich podíl vysoký, je třeba kultivovat, vymezit jejich funkční využití a zároveň zbytečně neplýtvat veřejnými prostředky na jejich údržbu. To jsou hlavní témata, kterým se projekt věnuje. 

Parkoviště v areálu FN Olomouc

Stavba se skládá ze dvou jednoduchých hmot. Obytná část domu je jednopodlažní s podkrovím a V rámci navyšování parkovací kapacity Fakultní nemocnice v Olomouci bylo provedeno rozšíření stávajícího parkoviště pro zaměstnance a výstavba nových parkovacích ploch pro veřejnost. Nové parkoviště je zasazeno do příjemně zastíněné zelené plochy. Vzhledem ke svému využití je kladen důraz na co nejpohodlnější přístup pro pěší a bezbariérové řešení ploch. Součástí projektu je i kultivace okolních zelených ploch, pěších tras a veřejného osvětlení.

Bytový dům Konečného

Architektonické řešení nájemního domu je ovlivněno prvky funkcionalismu, který se v době výstavby objektu na území města Brna rozvíjel. Objekt vykazuje známky dlouhodobého užívání bez výraznější údržby, technický stav objektu se postupně zhoršuje a některé materiály jsou již na konci životnosti.

Bowmore development

Koncepty řeší rezidenční a rekreační bydlení ve skotském městečku Bowmore, známém především díky whiskey, která se zde vyrábí. Místo stavby se nachází na svažitém pozemku blízko pobřeží s výhledem na zátoku na severu a hory na východě.

Řadové rodinné domy u Brna

Odstranění nevyužívaného objektu rodinného domu a hospodářského zázemí umožňuje nové zhodnocení pozemku, a to formou nové bytové výstavby. Návrh se snaží o efektivní využití parcely a citlivé objemově – prostorové řešení s ohledem na požadavky územního plánu, a to zachování charakteru okolí.