Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

2. místo v otevřené architektonické soutěži Modernistickou architekturu hvězdárny vnímáme jako hodnotu, která zůstane zachována. Jednoduché racionální uspořádání hmoty budovy s přídavnými věžemi je výchozím bodem návrhu. Kompozici doplňujeme o novou věž s pozorovatelnou, o jednopodlažní přístavbu, která rozšiřuje a doplňuje vstupní a výstavní prostory, a o venkovní auditorium s pozorovací terasou a přístupem do zahrady.

.

Hmoty se harmonicky přičleňují a současným výrazem a odlišným materiálovým řešením přidávají hvězdárně novou časovou vrstvu. Přístavba v parteru přetváří výraznou hranici instituce ve vítající rozhraní mezi výstavními prostory a veřejným předprostorem. Přibližuje se tak blíže svému okolí a otevírá se veřejnosti. Hlavním záměrem návrhu bylo zpřehlednit prostory hvězdárny, oddělit nyní se křížící provozy, ale zároveň prostory pro návštěvníky intuitivně propojit, a vytvořit atraktivní výstavně-vzdělávací prostory. Centrálním prostorem je vstupní foyer, které přehledně propojuje vstup, výstavní prostory, přednáškový sál a hlavní schodiště. Hlavním prostorovým zásahem se stává velký výstavní sál otevřený přes dvě patra. Vzniká tak bohatý propojený výstavně-vzdělávací prostor, který je možné využívat pro dlouhodobé i krátkodobé výstavy, přednášky a workshopy.

Věže s kupolí jsou jednoznačným rozpoznávacím znakem hvězdárny. Koncepčně na ně navazujeme – všechny se stávají pomyslným vertikálním propojením s vesmírem jako předmětem zájmu. Ve sluneční věži je podpořen její původní záměr – doplněním coelostatu. V interiéru se nachází další dva věžní prostory – jakési interiérové věže – které nabízí převýšený prostor pro umístění exponátů. Uzavřením v atypických vysokých a úzkých prostorech může vyniknout například videomapping, optická iluze, světelná nebo zvuková instalace.

Místo

Hradec Králové

Vizualizace

Jan Urbášek

Rok

2024